Focení fotografií v Infračerveném spektru, je technika která dává velmi netradiční pohled na svět kolem nás. Vlnová délka IR světla se pohybuje v rozmezí, které lidské oko nemůže zachytit. Digitální fotoaparát ovšem ano... pokud použijete správné příslušenství.
Před započetím focení v Infračerveném spektru vřele doporučuji nastudovat problematiku. Začátky totiž mohou být velmi frustrující :-) Jako druhé doporučení - nešetřete na značkovém filtru od renomovaného výrobce. Základem vybavení je kvalitní IR filtr, ideálně vlnová délka 720nm. Důležitá je volba objektivu, ne každý je pro IR vhodný, hodně objektivů má tzv. hot spot, který focení IR znemožňuje. V neposlední řadě je potřeba pevný stativ, protože expoziční časy nejsou z těch které by se daly udržet z ruky. Jako další doplňky jsou velmi vhodné, dálková spoušť a záslepka očnice hledáčku. Setový objektiv Canon EF-S 18-55 IS, produkuje výrazný hot spot a fotky jsou nepoužitelné. Naopak jako velmi vhodný se ukázal Canon EF 50/1.8 II. Pro ty co to myslí s IR vážně, tak doporučuji nechat předělat starší foťák na IR. Časy pro focení se potom dají udržet z ruky a pro focení máte mnohem větší svobodu.
Pantheon Vranov, Malá Skála, Kuks, Kostelec n.Č.l., Jevany, Vyžlovka, Praha, Milovice, Kouřim - Skanzen lidových staveb, Astronomický ústav Ondřejov, vojenský újezd Brdy
Fotky můžete sledovat i na Facebooku, Zoneramě a 500px